Enflasyon Muhasebesi Süreçlerinizi Dijitalleştirin!

Enflasyon Muhasebesi Süreçlerinizi Dijitalleştirin!

Enflasyon Muhasebesi Süreçlerinizi Dijitalleştirin!

Finansal tablolarınızı Detaysoft’un tam otomatize Enflasyon Muhasebesi Çözüm Paketi ile entegre olarak gerçek verilerle oluşturun.

SAP ERP sistemleri ile tam uyumlu olarak çalışan paket ile parasal olmayan değerleri de enflasyon muhasebesi ile hesaplayarak gerçekçi finansal verilere dönüştürün.

Enflasyon Muhasebesi Nedir?

Enflasyon muhasebesi, parasal olmayan değerlerin, finansal tabloların hazırlandığı tarihteki satın alım gücünü yansıtacak şekilde hesaplanmasıdır. Enflasyonun finansal tablolar üzerindeki olumsuz etkisinin giderilmesine yönelik işlem ile gerçek bilançoya ulaşılır. Enflasyon muhasebesinin uygulanmasıyla birlikte, yüksek enflasyon nedeniyle parasal olmayan değerlerde oluşan gerçek kar ve zarar tespit edilir ve böylece doğru finansal göstergelerin hesaplanması sağlanır.

Türkiye Muhasebe Standardı 29 (TMS29) “Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama” maddesi altında belirtilen standarda göre, yüksek enflasyonlu bir ekonomide, faaliyet sonuçlarının ve finansal durumun düzeltme yapılmaksızın yerel para biriminde raporlanması anlamlı ve faydalı değildir. Para satın alma gücünü öyle bir oranda kaybeder ki, farklı zamanlarda meydana gelen işlemlerin veya diğer olayların tutarlarının karşılaştırılması, aynı hesap döneminde bile yanıltıcı olur.*Türkiye Muhasebe Standardı 29 (TMS29) 

Enflasyon Muhasebesi Uygulama Kriterleri

Enflasyon Muhasebesi Çözüm Paketi hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın

* zorunlu alanlar
Lütfen kurumsal e-posta adresinizi giriniz.