SAP Global | Platin İş Ortağı - Detaysoft

İGA PASS operasyonunda kullanılan SAP C/4HANA e-ticaret hizmetleri, Detaysoft'un danışmanlığında uygulamaya alındı.

İGA PASS operasyonunda kullanılan SAP C/4HANA e-ticaret hizmetleri, Detaysoft'un danışmanlığında uygulamaya alındı.

İstanbul Havalimanı’nı kullanan yolculara ayrıcalıklı, konforlu ve keyifli bir seyahat deneyimi yaşatan üyelik programı İGA PASS'in sunduğu lounge, mini golf aracı (buggy), hızlı geçiş, öncelikli check-in, otopark, vale, şehir içi transfer, karşılama gibi hizmetler, Detaysoft danışmanlığında hayata geçirilen SAP C/4HANA altyapısı üzerinde çalışıyor.

İGA PASS Başarı Hikayesini indirmek için tıklayın.

İGA Dijital Dönüşüm Öyküsü için tıklayın

İstanbul Havalimanı CIO’su, IST SYSTEMS Genel Müdürü Ersin İnankul anlatıyor.

İGA PASS, bir sadakat yönetim programı. İstanbul Havalimanı uygulaması da aslında bu programla entegre bir çalışma. Bu uygulamayla, evinizden uçağın kapısına kadar ya da uçaktan evinize kadar hizmet veriliyor.

Yılık 200 milyon yolcu kapasitesiyle, 300’den fazla destinasyona uçuş imkanı sunan İstanbul Havalimanı’nda aslında yolcuyla evde buluşuluyor. İstanbul Havalimanı uygulaması ile evinizde uçuşunuzu seçebiliyorsunuz, aracınıza bindiğinizde yine Google’la yapılan entegrasyonla beraber kaç dakikada hangi yoldan ne hızla havalimanına geleceğinizi görebiliyorsunuz. Yolda ilelerken check-in işleminin başlaması, uçuşunuza kalan süre gibi gerekli bildirimleri hem akıllı saatinizden, hem de mobil uygulama üzerinden görebilirsiniz. Havalimanına geldiğinizde otopark yönlendirmesi de mevcut. Siz havalimanına gelirken hangi katta ne kadar boşluk olduğunu görebilir ve aracınızı ona göre park ederek zaman kaybını engelleyebilirsiniz. Aracınızı kaybettiğinizde plakasını yazarak, aracınızı sizin yerinize bulacağımız bir uygulama da geliştirildi.

“Evinizden uçağın kapısına kadar hizmet veriyoruz!”

Havalimanına geldiğinizde girişteki ışıklı panolardan hangi güvenlik kapısında kaç dakika bekleyeceğinizi dinamik olarak görebilirsiniz. İçeride interaktif kiosklar sizi karşılıyor. Bir butona basarak direkt interaktif olarak konuşabilirsiniz. Check-in işleminizi kendiniz yaparak bagajınızı yine kendiniz bırakabilirsiniz. Pasaportlarında dijital izleri olan bütün yolcular hem gidişte, hem gelişte, hem de transfer alanında hızlı geçişlerden, pasaport geçişlerinden direkt geçebilir. Uçağa biniş kapınızı İstanbul Havalimanı mobil uygulaması üzerinden seçerek yolunuzu bulabilirsiniz. Kapıya geldiğinizde uçuşunuz müsaitse, biniş kartınızı okutarak yine kimseyle muhattap olmadan uçuşunuza hızlıca geçebilirsiniz. Mobil uygulama aslında bizim bu yolcunun bütün bu seyahatinde evinden uçağa kadar olan bütün süreçlerinde yardımcı olmak için tasarlandı.

"Bütün sistemler birbiriyle konuştuğu için, sorunsuz bir operasyon yürütüyoruz.”

İGA’da bütün sistemler birbiriyle konuştuğu için, sorunsuz bir operasyon yürütür durumdayız. Günlük olarak neredeyse terabaytlarca üretilen ve anlamlandırılan büyük bir veriyi yönetiyoruz. İşte tam bu noktalarda SAP ile verilerin hem toparlanması ve anlamlandırması açısından çalışmalar sürdürüyoruz.

Tüm bu projeler kapsamında, süreç boyunca çok sayıda özel uyarlamalar (customization) oldu. Detaysoft bu taleplere hızlı cevaplar verdi, bizim tempomuza çok iyi ayak uydurdu. Son iki yılda toplam 72 pazar günü çalışarak bu işleri hep birlikte yetiştirdik. Detaysoft da bizimle beraber hafta içi - hafta sonu demeden çalıştı. Özellikle SAP C/4HANA (Hybris) tarafında konuya hakim, Türkiye’de çok az firma var. Birlikte başarılı bir proje yürüttüğümüzü düşünüyorum ama bitmedi devam ediyoruz!

Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy anlatıyor.

İGA PASS operasyonunda kullanılan SAP C/4HANA e-ticaret hizmetleri, Detaysoft'un danışmanlığında uygulandı. Detaysoft olarak, İGA PASS’in hayata geçirilmesine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.

Hizmet sektöründe beklenen premium hizmetleri online satış kanalı ile üyelik paketleri şeklinde yolculara sunan İGA PASS operasyonundaki e-ticaret hizmetlerinin altyapısı, SAP C/4HANA sistemi ve SAP’nin son teknoloji arayüzü Fiori uygulamaları ile birleştirilerek hayata geçirildi.

Bunun başlangıcında, Detaysoft olarak, tek çatı altında inşa edilmiş dünyanın en büyük havalimanının ERP projesi çerçevesinde SAP çözümlerini, bulut yapısı da dahil olmak üzere kapsamlı bir biçimde konumlandırdık. Havalimanındaki iş süreçlerinin tamamının, birbiriyle entegre biçimde tek bir platformdan yönetilebilmesine olanak tanıyan proje, zaman kaybını en aza indirerek ve bilgi akışını sürekli hale getirerek yolcu deneyimini en üst seviyeye çıkarıyor.

İstanbul Havalimanı’nın ERP projesi finans, muhasebe, bütçe, insan kaynakları ve lojistik sistemlerin yanı sıra iş zekası ve raporlama çözümlerini kapsıyor. Proje kapsamında kurulan sistemlerin verilerinin bir yerde toplanması, işlenmesi ve IoT tabanlı sistemlerden gelen verilerle birleştirilip anlamlı raporlar üretilmesi de İstanbul Havalimanı için oldukça büyük önem taşıyor.

“Yolcu deneyimini en üst seviyeye çıkarıyoruz.”

Detaysoft’un 100 kişilik ekibinin tam zamanlı destek verdiği projenin ilk fazı, 6 ay gibi kısa bir sürede canlıya alındı. Ardından 8 İGA şirketi daha SAP sistemine dahil edilerek canlıya alındı. Fiori arayüzüyle geliştirilmiş uygulamalar, dış sistemlerle entegre akaryakıt süreçleri, uçuş ve satış bilgilerini içeren havacılık sistemleriyle

entegre satış süreçleri, gayrimenkul yönetimi, işe alım, performans değerlendirme, eğitim ve ücretlendirme modülleri ile yetenek yönetimi süreçleri, raporlamalar, bütçe süreçleri, IoT çözümleri, e-dönüşüm çözümleri, SAP C/4HANA çözümü ile pazarlama ve ticaret süreçleri de belirli periyotlarla canlıya alındı. 20 yıllık deneyimimizi taçlandırdığımız İstanbul Havalimanı’nın dünyanın yalnız en büyüğü değil, aynı zamanda en akıllısı olması için var gücümüzle çalıştık.

“İstanbul Havalimanı’nın dünyanın yalnız en büyüğü değil, aynı zamanda en akıllısı olması için var gücümüzle çalıştık.”

Cumhuriyet tarihinin mega projesi olan İstanbul Havalimanı’nda yönettiğimiz projenin diğerlerine göre en büyük farklarından biri, ‘uçuşa başlamadan önce havalimanının tüm süreçlerinin tasarlanarak canlı kullanıma alınması’ oldu.

Bir teknoloji üssü gibi hizmet veren ve dünyanın en akıllı havalimanlarından biri olacak şekilde kurgulanan İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin teknolojik kalkınma sürecine ivme katıyor. Bu projenin en başından beri içinde olmanın kazandırdığı deneyimin yanı sıra, tasarımdan uygulamaya kadar bu büyük projenin bir parçası olmak da hepimizi gururlandırıyor. Bu büyüklükte bir projeyi kısa sürede bitirebilmek, ancak İGA BT ekibi ile verimli bir iş birliği yapılarak başarılabilirdi. Kendilerine bu anlamda ayrıca teşekkür ediyorum.

İGA PASS: Seyahatin En Keyifli Zamanı

 

d’talks: İGA’nın Dijital Dönüşüm Öyküsü